Новини та прес-релізи
IDS Ukraine попереджує АМКУ, учасників ринку та споживачів про ризики монополізації попри формальні декларативні зобов’язання для потенційного управителя
IDS Ukraine, детально вивчивши зобов’язання для ТОВ «Карпатські мінеральні води», оприлюднені Антимонопольним комітетом України в рамках розгляду заявки на отримання дозволу на концентрацію у вигляді отримання в управління корпоративних прав ПрАТ «ІДС» та ПрАТ «Моршинський завод мінеральних вод «Оскар», висловлює деякі застереження щодо імовірної монополізації ринку та руйнівних наслідків такої концентрації. Остаточна позиція Компанії буде надана АМКУ у встановлені строки та додатково оприлюднена.
В разі отримання в управління корпоративних прав підприємств IDS Ukraine, ТОВ «Карпатські мінеральні води» отримає суттєві економічні та конкурентні преференції для монополізації ринку.
Серед штучних преференцій економічного характеру — можливість для ТОВ «Карпатські мінеральні води» за рахунок збільшення обсягу закупівель суттєво скоротити витрати на закупівлю таропакувальних матеріалів, транспортні, логістичні та маркетингові послуги. Такі цінові преференції дозволять ТОВ «Карпатські мінеральні води» та її брендам отримати штучні переваги у ціноутворенні на власну продукцію, що обмежить конкуренцію та стане потужним механізмом її викривлення, зокрема сприятиме витісненню з ринку його існуючих менших гравців та фактично закриє вхід на ринок нових виробників та брендів через неможливість конкурувати з ТОВ «Карпатські мінеральні води» та її продукцією.
Об’єднана компанія, яка утвориться внаслідок штучної концентрації ТОВ «Карпатські мінеральні води» та переданих їй в управління корпоративних прав ПрАТ «ІДС» та ПрАТ «Моршинський завод мінеральних вод «Оскар», отримає та/або зможе створити на свою користь кращі за інших операторів ринку торгові умови в роздрібній торгівлі і дистрибуції. Оператори роздрібної торгівлі — від невеликих операторів до потужних мереж — потраплять в повну залежність від ТОВ «Карпатські мінеральні води», яка внаслідок концентрації може зосередити близько 50% ринку вод. Існує великий ризик ринкових маніпуляцій, адже монопольний оператор отримає змогу тиснути на рітейл для скорочення строків розрахунків за поставлену продукцію, тоді як заклади торгівлі для збереження власної ліквідності з усією очевидністю збільшать строки розрахунків для інших учасників ринку, погіршуючи їх конкурентне та економічне становище.
Фактично, таке погіршення операційного ринкового середовища негативно позначиться на конкуренції, погіршить фінансово-економічний стан більшості виробників вод, стане бар’єром для входу на ринок нових учасників і брендів.
Окрім того, більшість зобов’язань ТОВ «Карпатські мінеральні води», оприлюднених АМКУ, є декларативними і не містять юридично значущих механізмів чи зобов’язань для протидії монополізації.
Отримавши в управління корпоративні права ПрАТ «ІДС» та ПрАТ «Моршинський завод мінеральних вод «Оскар» з часткою ринку близько 40%, ТОВ «Карпатські мінеральні води» з часткою 10% матиме також суттєві штучні ринкові преференції, які дозволять йому і надалі продовжити монополізацію ринку. ТОВ «Карпатські мінеральні води» декларує намір запустити ще один власний завод з виробництва бутильованих вод, який згідно задекларованих потужностей допоможе виробити 30% ринкового обсягу мінеральних вод. Таким чином, у перспективі ринковий суб’єкт, який внаслідок штучної концентрації отримає ринкову частку близько 50%, зможе довести її до 80% ринку мінеральних та питних вод.
Поєднання дистрибуційних можливостей ТОВ «Карпатські мінеральні води» та отриманих нею в управління корпоративних прав ПрАТ «ІДС» та ПрАТ «Моршинський завод мінеральних вод «Оскар», призведе до штучного створення об’єднаного дистрибуційного оператора, з яким не зможуть конкурувати інші учасники ринку, який зможе здійснювати прямий тиск на операторів торгівлі для отримання конкурентних преференцій та витіснення чи недопуску на ринок інших виробників та їх брендів.
Сумнівними виглядають зобов’язання ТОВ «Карпатські мінеральні води» утриматись від призначення на керівні посади або до органів корпоративного управління ПрАТ «ІДС» та ПрАТ «Моршинський завод мінеральних вод «Оскар», осіб, які вже обіймають одну чи декілька відповідних посад у ТОВ «Карпатські мінеральні води» або суб’єктах господарювання пов’язаних з ним відносинами контролю. Компанія-управитель легко може обійти ці обмеження, здійснюючи призначення своїх працівників, які зараз займають нижчі посади, або осіб, які протягом часу проведення дослідження наслідків концентрації з боку АМКУ попередньо були звільнені з ТОВ «Карпатські мінеральні води» або пов’язаних компаній, що формально відкриває їм шлях до зайняття керівних посад в ПрАТ «ІДС» та ПрАТ «Моршинський завод мінеральних вод «Оскар» або їх органах корпоративного управління. IDS Ukraine має докази про такі кадрові маніпуляції ТОВ «Карпатські мінеральні води», які були проведені заздалегідь та дозволять призначити підконтрольних осіб до отриманих в управління компаній групи IDS Ukraine або до органів їх корпоративного управління.
У свою чергу такий розвиток подій створює передумови для формального обходу обмежень, встановлених АМКУ, які стосуються координації діяльності компаній в штучно створеній монополії, а саме обмін комерційною таємницею, координація для тиску на рітейл та дистрибуцію, маніпулювання цінами та умовами співпраці тощо.
Встановлена Антимонопольним комітетом України вимога щодо звітування ТОВ «Карпатські мінеральні води» раз на півроку про дотримання умов концентрації, фактично позбавить АМКУ можливості своєчасного реагування на порушення зобов’язань, що може призвести до непоправних руйнівних наслідків як для отриманих в управління компанії підприємств із групи IDS Ukraine, до руйнування усталеної ринкової конкуренції, маніпулювання умовами та цінами з позиції сильної ринкової влади з часткою понад 50%.
Таким чином, IDS Ukraine, як і раніше, послідовно висловлює застереження про ризики монополізації та руйнування ринкової конкуренції, які існують навіть в разі погодження АМКУ такої концентрації з декларативними зобов’язаннями та обмеженнями для ТОВ «Карпатські мінеральні води», які можуть бути легко ним проігноровані або обійдені навіть за умови формального видимого дотримання встановлених АМКУ вимог.
З більш детальною інформацією можна ознайомитися тут:
Лист щодо ризиків