Новини та прес-релізи

IDS Ukraine звернулась до АРМА щодо проблемних питань, які чекають на імовірного управителя

IDS Ukraine надіслала до Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами (АРМА) офіційного листа в якому детально роз’яснила ряд складнощів, проблемних питань, законодавчих та судових перепон, заборон та інших обмежень, з якими в обов’язковому порядку стикнеться потенційний управитель заарештованими корпоративними правами ПрАТ «Індустріальні дистрибуційні системи» та ПрАТ «Моршинський завод мінеральних вод «Оскар».

У даному повідомленні IDS Ukraine публічно наводить перелік таких викликів, з якими неодмінно стикнеться імовірний управитель внаслідок недосконалості законодавства та інших об’єктивних причин.

  • Не позбавлення діючого акціонера права користування та управління акціями (корпоративними правами).

02.06.2022 Шевченківським районним судом м. Києва накладено арешт на всі (100%) акції (корпоративні права)  ПрАТ «ІДС» та ПрАТ «МЗМВ Оскар». При цьому діючому акціонеру цих компаній, якому належать всі акції – компанії  «ІНТЕРНЕШНЛ ДІСТРІБ’ЮШН СІСТЕМЗ ЛІМІТЕД»  заборонено лише право відчужувати дані корпоративні права (акції). Інших обмежень, як то право користування і т.д. в Ухвалах суду немає. Тому колишній керівник АРМА Журавович Д., зазначав у 2023 році,  що для АРМА є поробленим виконання такого роду Ухвал про арешт та передачу в управління АРМА, оскільки діючого акціонера (власника) не позбавлено права управління та користування ними.

  • Заборона державним реєстраторам вносити зміни в ЄДР.

04.10.2023 р. Шевченківським районним судом м. Києва накладено ще один арешт на всі (100%) акції (корпоративні права)  ПрАТ «ІДС» та ПрАТ «МЗМВ Оскар» і заборонено державним реєстраторам та іншим державним органам здійснювати державну реєстрацію та вносити певні зміни в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, що стосуються змін часток, акціонерів тощо.

  • Розгляд справи у ВАКС про вилучення в дохід держави корпоративних прав підприємств групи IDS Ukraine.

У вересні 2024 р. Міністерство юстиції подало позов про накладення санкцій на окремих осіб, який полягає у конфіскації в т.ч. 100% акцій (корпоративних прав) ПрАТ «ІДС» та ПрАТ «МЗМВ Оскар» в дохід держави. Станом на зараз вже проведена значна кількість судових засідань, йде етап дослідження доказів, далі фінальне пояснення сторін і рішення суду. Існує висока ймовірність, що ВАКС конфіскує 100% акцій (корпоративних прав) ПрАТ «ІДС» та ПрАТ «МЗМВ Оскар» в дохід держави. Відповідно до положень ст. 21 ЗУ Про «АРМА»: «Дія договору про управління активами припиняється у разі скасування арешту прийнятих в управління активів або їх конфіскації, спеціальної конфіскації, іншого судового рішення про їх стягнення в дохід держави». Отже, існує достатня  ймовірність того, що  новий управитель або не зможе приступити до своїх обов’язків, або його управління буде надзвичайно коротким. Приклади: 

 – ТОВ «Аерок», де обраний управитель так і не встиг приступити до управління  через те, що було прийняте рішення ВАКС про конфіскацію активу на користь держави; 

 – ПрАТ «Вінницяпобутхім», де управитель тільки зумів запустити виробництво,  рішення ВАКС за позовом Мінюсту про конфіскацію цього активу на користь держави розірвало договір про управління.

На даний час ТОВ «АЕРОК» вже приватизований Фондом державного майна, а ПрАТ «Вінницяпобутхім» готується до приватизації.

  • Обмеження, що накладенні Ухвалою ВАКС в рамках справи про конфіскацію акцій (корпоративних прав) у дохід держави.

 В рамках позову Мінюсту про конфіскацію активів 14.10.2024 р. ВАКС виніс Ухвалу про забезпечення позову, яка передбачає наступне:

а) Заборонити ПАТ “Національний депозитарій України” (ідентифікаційний код юридичної особи 30370711) та депозитарним установам, що здійснюють облік прав власності на цінні папери (акції), здійснювати облікові операції щодо наступних цінних паперів (акцій), в т.ч.: 

 – 100 % від загальної кількості акцій приватного акціонерного товариства “Індустріальні та дистрибуційні системи” (код: 24364528) в кількості 2500 шт., номінальною вартістю 4 500 000 грн;

  -100 % від загальної кількості акцій приватного акціонерного товариства “Моршинський завод мінеральних вод “Оскар” (ідентифікаційний код: 22415322) в кількості 880000 шт., номінальною вартістю 8 800 000 грн;

б) «Заборонити посадовим особам  в т.ч. приватного акціонерного товариства “Моршинський завод мінеральних вод “Оскар” (код ЄДРПОУ: 22415322) та приватного акціонерного товариства “Індустріальні та дистрибуційні системи” (код ЄДРПОУ: 24364528) вчиняти дії, які спрямовані на зменшення вартості майна, яке належить вказаним товариствам.»  

в) Заборонити органам державної реєстрації прав на нерухоме майно, державним реєстраторам прав на нерухоме майно, державним реєстраторам органів місцевого самоврядування, особам, які виконують функції державного реєстратора прав на нерухоме майно, вчиняти будь-які реєстраційні дії (реєстрацію прав власності, скасування реєстрації права власності та інших речових прав, у тому числі реєстрацію правочинів щодо відчуження, передачі у володіння та користування третім особам та інше) щодо нерухомого майна, яке належить в т.ч.  приватному акціонерному товариству “Моршинський завод мінеральних вод “Оскар” (код ЄДРПОУ: 22415322), приватному акціонерному товариству “Індустріальні та дистрибуційні системи” (код ЄДРПОУ: 24364528);

г) Заборонити Головному сервісному центру Міністерства внутрішніх справ України здійснювати перереєстрацію прав (реєстрацію прав власності, скасування реєстрації права власності та інших речових прав, у тому числі реєстрацію правочинів щодо відчуження, передачі у володіння та користування третім особам та інше) щодо транспортних засобів, які належать в т.ч.  приватному акціонерному товариству “Моршинський завод мінеральних вод “Оскар” (код СДРПОУ 22415322) та приватному акціонерному товариству “Індустріальні та дистрибуційні системи” (код ЄДРПОУ: 24364528);

ґ) Заборонити державній організації “Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій” (УКРНОІВІ) здійснювати перереєстрацію об’єктів прав інтелектуальної власності та прав на знаки для товарів та послуг, що належать  приватному акціонерному товариству “Моршинський завод мінеральних вод “Оскар” (код ЄДРПОУ: 22415322) та  приватному акціонерному товариству “Індустріальні та дистрибуційні системи” код ЄДРПОУ: 24364528);

д) Заборонити органам Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів здійснювати перереєстрацію майна, яке належить в т.ч. приватному акціонерному товариству “Моршинський завод мінеральних вод “Оскар” (код ЄДРПОУ: 22415322) та  приватному акціонерному товариству “Індустріальні та дистрибуційні системи” (код ЄДРПОУ: 24364528).

           

Варто зауважити, що ніхто не обмежує учасників судового процесу у ВАКС просити суд застосувати інші (додаткові) заходи забезпечення позову, що можуть ще більшою мірою обмежити можливості управління активами. 

  • Отримання згоди в АМКУ.

Після обрання управителя, останній разом з АРМА повинен буде звернутися до АМКУ для отримання дозволу на концентрацію. Розгляд справи в АМКУ зазвичай займає певну кількість часу (25 днів на розгляд заяви і 90 днів на розгляд справи про концентрацію). При цьому навіть якщо АМКУ вирішить надавати дозвіл, то існує ймовірність, що даний дозвіл буде наданий разом з певними зобов’язаннями від АМКУ на управителя.

  • Проблеми з отримання винагороди за управління та щомісячна сплата управителем з власних коштів гарантійних і інших платежів в державний бюджет.

Відповідно до сталої практики АРМА укладає з управителями договори управлення де передбачає щомісячні платежі управителем. Відповідно управитель повинен буде вирахувати прибуток підприємств, корпоративними правами, яких управлятиме і сплачувати їх до Держбюджету. При цьому самі підприємства (ПрАТ «ІДС» та ПрАТ «МЗМВ Оскар») підстав сплачувати управителю щомісячний прибуток не мають права. Відповідно до ЗУ «Про Акціонерні товариства» дивіденди акціонеру (певні функції якого буде виконувати управитель) сплачуються після закінчення року, затвердження фінансової звітності та визначення річного прибутку. Отже, всі щомісячні платежі у 2025 році від Управителя Держбюджету управитель буде сплачувати своїми коштами. Виглядає так, що лише у 2026 році управитель може мати право отримати від підприємств дивіденди за 2025 рік і з яких вже зможе отримати свою винагороду, проте це не можливо буде зробити без порушення ряду статей, зокрема 27, 34,  Закону «Про акціонерні товариства» та Рішення №475 НКЦПФР від 28.04.2023 р.  Через  неузгодженість корпоративного законодавства та Закону України «Про АРМА», без внесення відповідних змін до законодавства управління акціями з метою отримання доходів для Держбюджету видається неможливим. Проведення конкурсу саме зараз на думку Компаній позбавлене сенсу, адже держава і так зможе здійснити виплату дивідендів після конфіскації акцій за рішенням ВАКС, а спроби виплати дивідендів з боку управителя будуть незаконними більше того, завдадуть збитків державі у вигляді неотримання частини коштів, це можуть бути мільйони чи десятки мільйонів які управитель з суми дивідендів зарахує на власний рахунок як винагороду управителю.